איך מנהלים יומן לשמירה על עור בריא?

אם אתם סובלים מאקזמה או מבעיות עור אחרות כמו עור רגיש, אקנה או גירויים בעור, תוכלו להבחין בגורמים שונים הגורמים להתפרצות הבעיה, למשל, סבונים, סוגי מזון או אפילו יום לחוץ במיוחד. בכל הנוגע לאקזמה, המדע מגלה לנו כי קיימות שלל סיבות מעבר לאלה הטמונות בגנים, כמו סיבות סביבתיות, גירויים פיזיים ואלרגניים שונים - כולן עשויות להוביל להתפרצות הבעיה.

ניהול יומן במחברת או במחשב

מכיוון שקיימות מגוון רחב של סיבות שיכולות לעודד מצבים שונים של גירויי עור, שמירה על "יומן עור" יכולה לסייע לכם לעקוב אחר הגורמים המשפיעים על עורכם. "יומן עור" יכול לעזור לכם לסגל הרגלי התנהגות חדשים שיסייעו למנוע גירוי זה.

זכרו, "יומן עור" זה אינו מהווה תחליף לאבחון רפואי. עליכם לפנות ליעוץ רפואי במידה ומצב עורכם מדאיג, או משפיע על חיי היום יום שלכם. התייעצו עם רופא לפני שאתם מבצעים שינויים באורח החיים הרגיל (לדוגמה - מפסיקים לאכול מזון מסויים).

 

יומן העור האישי שלכם

בדומה לכל יומן אחר, על מנת להניע את עצמכם לכתוב ביומן מדי יום עליכם למצוא את הדרך הנוחה ביותר לתיעוד הדברים. תוכלו לכתוב לפני השינה, או לעדכן את היומן במהלך היום, ומומלץ לבחור אם נוח לכם יותר לתעד רשומות בטלפון הנייד או על גבי נייר. בכל דרך בה תבחרו לנהל את יומכם, עליכם להמשיך לעקוב אחר מצב העור, לצד מאורעות היום העשויים להשפיע על מצבו.

גורמים שונים העשויים להשפיע על מצב העור

אספנו עבורכם מספר גורמים שמומלץ לתעד ביומן שלכם, כמובן שתוכלו להוסיף גורמים נוספים שאינם מצויינים כאן

גירויים פיזיים

גירויים פיזיים שונים עשויים להיות גורם מרכזי לאקזמה וגירויים אחרים בעור. עקבו אחר החומרים והמוצרים אותם אתם מורחים על העור שלכם או עמם אתם באים במגע. להלן כמה דוגמאות לגורמים שונים מהם מומלץ להיזהר:

אישה שוטפת את פניה במים
 • מוצרי איפור ומברשות איפור, לרבות תכשירי עור שונים כמו קרם לחות, תכשירי ניקוי לפנים וסבונים העשויים לגרום לגירוי
 • זכרו לשטוף בעדינות את מברשות האיפור שלכם, ועקבו אחר המלצות הנוגעות לזמן להיפרד לשלום מהאיפור (לדוגמה, עליכם להשליך את בקבוקון המסקרה בכל 3 חודשים).
 • מוצרי טיפוח עור הגוף כמו קרם גוף או קרם ידיים
 • מוצרים לשיער העשויים לגרום לגירוי עור הפנים
 • בשמים
 • סבוני גוף, במיוחד סבונים מבושמים במיוחד
 • אבקות ונוזלי כביסה, ו/או מוצרי ניקיון ברחבי הבית
 • בגדים, שימו לב לסוגים שונים של בדים
 • בנוסף מומלץ לעקוב אחר המוצרים בהם אתם עושים שימוש על מנת לטפל בפריחות וגירויים בעור, ולתעד באיזו תדירות אתם מורחים אותם על גופכם

מזון

סוגי מזון שונים יכולים לגרום להתקפי אקזמה או לסימפטומים נוספים בקרב מבוגרים וילדים כאחד. תעדו את מוצרי המזון אותם אתם אוכלים, ואם הם גורמים לתגובה פיזית - חלק ממוצרי המזון יכולים לגרום להתקפי אקזמה מספר שעות או ימים לאחר שעיכלתם מזון מסוים.

תזונה בריאה ומאוזנת חשובה לשמירה על בריאותכם, מומלץ להיוועץ ברופא או בדיאטנית על מנת לקבל המלצות מותאמות אישית. הנה מספר המלצות כלליות:

 • אכלו הרבה פירות וירקות- ארגון הבריאות העולמי ממליץ לאכול לפחות 400 גרם פירות וירקות ביום, מכיוון שהם מהווים מקור מצוין לסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים, ויכולים לסייע במניעת מחלות כרוניות כמחלות לב ואף מספר סוגי סרטן
 • שתו כמות מספקת של נוזלים - למבוגרים מומלצת צריכה יומית של בין 8 ל-12 כוסות מים (או משקאות אחרים שאינם מכילים אלכוהול)
שלושה צעירים אוכלים מזון מהיר

לפני שאתם מסירים מזון מסויים מהתפריט שלכם, מומלץ להיוועץ ברופא או מומחה לאלרגיות שיוכל לסייע לכם באבחון מקצועי, ולהמליץ כיצד לנהוג. חשוב להיות מודעים לכך שסוגי מזון אינם משפיעים על עורו של כל אדם באופן זהה, ושינוי בתזונה ללא אבחון רפואי מקצועי עשוי לגרום לבעיות רפואיות חמורות אחרות.

הידעתם שסוכר אינו נמנה על אחד הגורמים לאקזמה?

מתח

מתח עשוי להשפיע על העור, ומעקב אחר הגורמים למתח ותקופות לחוצות בחייכם עשוי לא רק להראות את הקשר בין השניים בחייך האישיים, אלא גם לסייע לכם ללמוד כיצד להתמודד עם לחץ. הקליקו כאן על מנת ללמוד עוד על הקשר בין מתח נפשי לאקזמה.

שגרת הניקיון שלכם

יתכן ושגרת הניקיון שלכם - הדרך בה אתם מטפלים בעורכם - עשויה לתרום לגירויים שונים בעור. מודעות לשינויים בהרגלי הניקיון המשפיעים על עורכם יכולה לסייע באופן כללי, ו"יומן העור" יכול אף לסייע לכם לסגל הרגלי ניקיון חיוביים. בין הדברים אליהם מומלץ לשים לב ניתן למנות:

 • באיזו תדירות אתם מתקלחים? האמבט או שטיפת הפנים משפיעה על רמת הגירוי של עורכם?
 • האם ישנם תכשירי ניקוי וסבונים המסייעים לעור או, לחילופין, מגרים אותו יותר?
 • האם סיגלתם הרגלי ניקיון בריאים כמקלחת במים חמימים אך לא רותחים, או טפיחה על העור על מנת לייבשו, במקום פעולה הניגוב?
 • באיזו תדירות אתם נוגעים או מגרדים עור מגורה (באזור הפנים או הגוף)? אם אתם מקפידים שלא להתגרד האם יש לכך השפעה על מצב העור?

זכרו, תיעוד באמצעות "יומן עור" אינה מהווה תחליף לאבחון רפואי, אך יכול לסייע לכם להכיר טוב יותר את הרגישויות המיוחדות של עורכם, ולדעת לנהל את התנאים אליהם הוא נחשף.

Image

בפנטן בייבי (קוסמטי ייעודי): יש לעיין בתווית לפני השימוש.

בפנטן פלוס (תרופה תרופה ללא מרשם) :יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: Dexpanthenol, Chlorhexidine dihydrochloride

בפנטן טיפות עיניים (אביזר רפואי). למידע נוסף יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידרם (אביזר רפואי). יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידיילי (דרמו קוסמטי). יש לעיין בתווית לפני השימוש.

L.IL.MKT.12.2020.1072