אקזמה בקרב תינוקות ופעוטות

כאשר תינוקות ופעוטות סובלים מאקזמה, לא מדובר רק בחוויה מציקה ומלחיצה עבורם, אלא גם בהתנסות מאתגרת ומלחיצה עבור הוריהם. כה קשה לראות את הקטנטן שלכם סובל, כאשר גרד וחוסר נוחות מפריעים לו במהלך היום יום, ומשפיעים על מצב רוחו ודפוסי השינה שלו. למרבה המזל, ישנם מספר צעדים שתוכלו לקחת על מנת להקל על התינוק או הפעוט שלכם.

סימפטומים בקרב תינוקות ופעוטות

אקזמה בדרך כלל מופיעה כפריחה אדמדמה ומגרדת, ועשויה לגרום לעור יבש, מקושקש או אף לעור סדוק. בקרב תינוקות, אקזמה בדרך כלל מתחילה על המצח, הלחיים, הסנטר או הירכיים, כבר בשבועות הראשונים לאחר הלידה. בקרב ילדים מגיל שנתיים ומעלה, התופעה מתרחשת, בדרך כלל באזורים בהם העור מתקפל, כמו במרפקים, מאחורי הברכיים והאזניים, כמו גם בפרקי הידיים, הקרסוליים וכפות הרגליים.

כפות רגליים של רך נולד - אתר בפנטן

הסיבות לאקזמה

אקזמה הינה מחלת עור נפוצה ביותר, המופיעה בקרב 20% מהילדים בעולם. הסיבות למחלה אינן מובנות לגמרי, אך מעריכים כי קיים קשר לגורמים גנטיים וסביבתיים. עורם של ילדים רכים, במיוחד עור התינוק, רגיש יותר להשפעות סביבתיות מעורם של מבוגרים, בשל כך גורמים חיצוניים או סביבתיים עשויים לעודד התפתחות אקזמה. גירויי עור הנובעים ממגע עם בדים שונים כצמר ובדים סינתטיים, או סוגי סבון שונים - ואף הצטברות ריר סביב פיו של התינוק - עשויים לתרום להופעת אקזמה. גורם נוסף הוא הגנטיקה. מחקרים מראים כי לילדים אשר הוריהם או אחיהם סובלים מאקזמה יש נטיה רבה יותר לפתח את המחלה (גנטיקה). גורם שלישי לתופעה הוא אלרגיה, בין סוגי האלרגיה העשויים לגרום לאקזמה ניתן למנות אלרגיות למזון או אלרגיה מגורמים חיצוניים כמו חיות הבית, קרדית אבק הבית או אבקני פרחים.

כיצד לטפל באקזמה של הקטנטנים שלכם?

רבות מההמלצות לטיפול באקזמה למבוגרים רלוונטיות גם לתינוקות ולפעוטות הסובלים מתופעה זו, אך, בשל העובדה כי עורם של הקטנטנים עדין במיוחד, נמליץ לבקר אצל רופא מומחה על מנת שיוכל להמליץ על שיטות הטיפול הטובות ביותר לטיפול בילדכם. עד לביקור הבא אצל הרופא נוכל לתת מעט מידע כללי והמלצות שיוכלו לעזור.

אמבט מים פושרים למשך מספר דקות יכול לסייע בקירור העור ובהפחתת הגרד לסובלים מאטופיק דרמטיטיס. חשוב ללחח את עור התינוק באמצעות קרם מתאים, ולמנוע התייבשות במהלך היום - קרמי לחות המותאמים לתינוק, במיוחד קרם מרכך, יכולים להפחית סימפטומים ולמנוע גרד.

טיפ חשוב במיוחד: הוספה של שיבולת שועל לאמבטיית התינוק או הפעוט תוכל לסייע בריכוך העור.

קיימת חשיבות גבוהה במניעת הגירוד - זאת משום שגירוד העור פוגע בשכבה העליונה של העור ויכול לגרום לזיהום. במיוחד בזמן השינה בלילה, שימוש בכפפות מונעות גרד יכול לסייע לפעוטות או התינוקות לישון שינה ערבה יותר, ולמנוע מהם לפצוע עצמם במשך שעות הלילה.

במידה והתינוק או הפעוט סובלים מאקזמה חמורה, רופא הילדים יכול להמליץ על תכשיר נוסף, כמו תכשיר המכיל סטרואידים או אנטיביוטיקה.

טיפ אחרון לסיכום, זיהוי הגורמים לאקזמה על עור התינוק או הפעוט יוכל לסייע לכם למניעה. לעתים, לא תוכלו לזהות מה גורם להתפרצות זו, אז כדאי להיות מודעים לסוגי הגירויים שעשויים ליצור תופעה זו, דוגמת חימום יתר על המידה של התינוק, או לאחר שימוש במוצרים מסוימים. לעתים, המזון עשוי לגרום לאלרגיות, אך, כמובן, יש להיוועץ ברופא לפני שאתם מסירים מוצר מזון כלשהו מהתזונה הקבועה של הילד.

ומה אתכם?

כאשר התינוק או הפעוט סובלים מאקזמה, הדבר מקשה לא רק עליהם - אלא עשוי להיות מאתגר גם עבור הוריהם. כל הורה יודע כי לראות את הילד סובל עשויה להיות חוויה לא נעימה, וכאשר מדובר באקזמה אתם עשויים לחוש חוסר אונים, מה שמגביר את התחושה הקשה. אך זכרו, תופעת האקזמה אינה נגרמת בגללכם, והורים רבים עוברים תקופות דומות. נסו למצוא קבוצות תמיכה להורים החווים את אותו הקושי, וכך תוכלו לדבר עם הורים נוספים וללמוד מניסיונם.

Image

בפנטן בייבי (קוסמטי ייעודי): יש לעיין בתווית לפני השימוש.

בפנטן פלוס (תרופה ללא מרשם) :יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: Dexpanthenol, Chlorhexidine dihydrochloride

בפנטן טיפות עיניים (אביזר רפואי). למידע נוסף יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידרם (אביזר רפואי). יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידיילי (דרמו קוסמטי). יש לעיין בתווית לפני השימוש.

L.IL.MKT.12.2020.1072