הימנעות מחומרים משמרים

מוצרים רבים המיועדים לשימוש בעין מכילים חומרים משמרים. המשימה של חומרים אלו הינה למנוע זיהום של התכשירים הסטריליים. החיסרון הגדול - לחומרים משמרים רבים יש גם תכונות מזיקות רבות בכך שהם מעוררים אלרגיות, גורמים לאי יציבות של שכבת הדמעות ויכולים לפגוע ברשתית העין והקרנית.

 אחת הבעיות של החומר המשמר הינה בתכונותיו המזיקות של הבנזלקוניום כלוריד הנפוץ. תופעות הלוואי שלו על שכבת הדמעות ועל פני העין יכולות להפוך לבעיה, במיוחד בשימוש לאורך זמן, וזו הסיבה שרופאי העיניים ממליצים בחום להמנע משימוש בהם, במיוחד במקרה של טיפול ארוך יותר בעיניים יבשות ומגורות. כאשר משתמשים בעדשות מגע צריכים להימנע, במידת האפשר, ממוצרים שהשתמרו עם בנזל-קלוניום כלוריד.

תכשירי דמעות מלאכותיות המיוצרים ללא חומרים משמרים עדיפים  יותר לטיפול בעין יבשה. בתכשירים אלה אפשר להשתמש בתדירות רבה מאד, לעתים אפילו כל כמה דקות, כל פעם שהעיניים מציקות, וללא נזק לפני השטח. מרבית התכשירים האלה מיוצרים בצורה של בקבוקונים קטנים חד פעמיים. המטופלים נושאים איתם בקבוקונים כאלה בתיק או בכיס, משתמשים בהם ומשליכים אותם בתכיפות הנדרשת.

מאחר שמשך השימוש בבקבוקונים מעת הפתיחה ועד להשלכתם הוא קצר מאד, סכנת הזיהום של הטיפות ובעקבות כך סכנת הזיהום של העין היא זניחה. הטיפות אינן מכילות חומרים משמרים ולכן, במקרה של צורך  בשימוש מרובה, הטיפות תורמות לנוחות רבה יותר בשל הסיכוי הנמוך יותר לתגובות העלולות להיגרם על-ידי חומרים משמרים.".

הסוגים השונים של בקבוקוני דמעות מלאכותיות אינם זהים. בכל אחד הרכב חומרים שונה, כשהמטרה המשותפת לכל הסוגים היא הרטבה טובה וממושכת יותר של משטח העין, והגנה על התאים בפני השטח מיובש.

אישה מזליפה טיפות עיניים

הסוגים השונים של בקבוקוני דמעות מלאכותיות אינם זהים. בכל אחד הרכב חומרים שונה, כשהמטרה המשותפת לכל הסוגים היא הרטבה טובה וממושכת יותר של משטח העין, והגנה על התאים בפני השטח מיובש.

בין החומרים השונים המצויים בתכשירי דמעות מלאכותיות ללא חומרים משמרים נציין שניים, שיש להם השפעה מועילה על פני שטח העין.

סודיום היאלורונט נמצא בתוך העין, וכשהוא מצוי בטיפות עיניים הוא מגן על פני השטח, מצפה אותם ומאריך את משך ההרטבה שלהן. התוצאה היא הגנה על התאים בפני השטח והארכת משך החיים שלהם. סודיום היאלורונט מצוי במספר תכשירים המצויים בישראל.

דקספנטנול הוא פרו ויטמין מקבוצת הויטמינים B  . בהיותו בגוף, הוא משתנה כימית לקואנזים A, ומסייע לתפקודם של תאים בעלי פעילות גבוהה. החומר מסייע בין היתר בהחלמה של פצעים, ותורם לשלמות פני השטח של הקרנית. 

אם דמעות המלאכותיות אינן מספיקות, יש צורך לשלב בטיפול גם כלים נוספים, נוחים פחות. אפשר להשתמש במשחות וג'לים, שמטרתם לכסות את פני השטח של העין ולהגן עליה למשך שעות ארוכות. יש תכשירים המכילים חומרים משמרים ויש המיוצרים ללא חומרים משמרים. גם כאן, עדיף להימנע מחומרים משמרים.

לעיתים יבחר הרופא להציע למטופל חומרים נוגדי דלקת. טיפול כזה עשוי להקטין ואולי גם לפתור את הבעיה אצל חלק מהאנשים. חלק מהחומרים אינם טובים לטיפול ממושך, לחלקם עלות גבוהה ויעילות נמוכה, כך שטיפול זה אינו מתאים לכל מצב. יש להיוועץ ברופא או ברוקח לפני שינוי באופן השימוש של תכשיר שנרשם לך.

Image

בפנטן בייבי (קוסמטי ייעודי): יש לעיין בתווית לפני השימוש.

בפנטן פלוס (תרופה ללא מרשם) :יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: Dexpanthenol, Chlorhexidine dihydrochloride

בפנטן טיפות עיניים (אביזר רפואי). למידע נוסף יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידרם (אביזר רפואי). יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בפנטן סנסידיילי (דרמו קוסמטי). יש לעיין בתווית לפני השימוש.

L.IL.MKT.12.2020.1072